wtorek, 21 sierpnia 2018

Jak zdać brązową odznakę jeździecką #5 półsiad i ćwiczebny


W poprzednich częściach serii o zdawaniu egzaminu na brązową odznakę jeździecką (zobacz: #0#1#2#3) tłumaczyłam Wam jak wykonywać elementy takie jak: wjazd na linię środkową, poprawne koło wraz z zagalopowaniem, galop i przekątną. Przy tym wszystkim nie tłumaczyłam jednak zasad poprawnego dosiadu, które są równie ważne co umiejętności kierowania koniem (w końcu sama mówiłam Wam, że zarówno dosiad jak i poprawność figur brane są pod uwagę podczas wystawiania oceny końcowej). Jako, że następnymi elementami, które powinnam Wam objaśnić są koło w półsiadzie i pół koła w ćwiczebnym, a samą technikę wykonywania koła tłumaczyłam już w części drugiej, tym razem skupię się tylko na dosiadzie. 

Półsiad

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że półsiad - podobnie jak wszystko inne na tej odznace, a także ogólnie w ujeżdżeniu - wykonuje się w ścisłym "od-do". Tym wyznacznikiem są litery, które mówią kiedy zacząć, a kiedy skończyć wykonywanie danego elementu. 

W przypadku półsiadu kluczową jest literą A. Wstajemy w strzemionach na literze A, co znaczy nie przed nią i nie za nią, podobnie jest przy ponownym siadaniu w siodle, które również wykonujemy na tej literze. 

Co do samego półsiadu, od samego początku musimy sędziom pokazać, że rozumiemy czym jest półsiad. Ciągniemy łydki w dół (opieramy na nich ciężar naszego ciała), unosimy się ponad siodło i skracamy wodze. To skrócenie wodzy jest ważne, ponieważ wykonanie półsiadu wiąże się z delikatnym pochyleniem ciała do przodu, a to z kolei powoduje, że wodze się wydłużają. Zbyt długie wodze to brak kontaktu, a brak kontaktu to brak kierowania koniem i w efekcie koło, które nie wygląda jak koło. A za to lecą punkty, na których tak nam zależy. 

Mówiąc krótko, półsiad oceniany jest na podstawie takich kategorii: 

- czy wiesz co to półsiad i czy twój półsiad wygląda jak półsiad ("wygląd" półsiadu)

- czy podczas półsiadu  masz zachowaną równowagę (nie siadasz co chwilę w siodło, nie wisisz na wodzach, nie uczepiasz się konia nogami)

- czy w półsiadzie kontrolujesz konia (masz skrócone wodze, twój rysunek koła jest poprawny).

Ćwiczebny

Jeśli chodzi o prezentowanie kłusa ćwiczebnego, ważne jest to, żeby dobrać tempo konia idealnie pod siebie. Co to znaczy w praktyce? Jeżeli wysiedzenie i kontrolowanie kłusa jest zbyt trudne, trzeba dostosować takie tempo przy którym wysiedzenie i kontrolowanie kłusa jest możliwe. Mówiąc inaczej - jeśli koń za bardzo wybija trzeba go odpowiednio do swoich potrzeb skrócić.


W samym wysiedzeniu kłusa ćwiczebnego ważne jest to, żeby pozwolić swoim biodrom pracować przy jednoczesnej "wstrzymanej pracy" reszty ciała. Znaczy to ni mniej ni więcej tyle, że chociaż biodra muszą w ćwiczebnym bardzo się ruszać, plecy, nogi, ramiona powinny być cały czas w jednej pozycji.

Poza tym oczywiście brane są pod uwagę takie elementy jak zachowana linia biodro bark pięta, pięty w dole i takie tam...

Malwina
powered by Typeform
Powered by Jasper Roberts - Blog
Powered by Jasper Roberts - Blog
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron