środa, 19 października 2016

Koń do przodu, czyli praca z nierozumiejącym słowa "PRR"Koń do przodu, czyli praca z nierozumiejącym słowa "PRR"

Twój koń nie chce się zatrzymać? Gna ile sił w kopytach i nic nie zmusi go do pozycji "stój"? Jazda z nim wcale nie musi być trudna. Chcesz się przekonac?

Na początku postu wytłumaczę Ci, jak zapobiegać problemowi, później pomogę Ci poradzić sobie w przypadku, gdy koń zacznie przyspieszać. 


***

Gdy koń zrywa się do biegu, zwykle automatycznie spinamy się, zaczynamy ciągnąć za wodze. Ale spanikowany wierzchowiec nie przestaje sprintować - BA! - z każdą chwilą jest coraz szybszy. 

Jesteśmy źli, sfrustrowani i wystraszeni, sięgamy po coraz to nowe patenty i patenciki, które nie zmienią jednak niczego. I tu nasuwa się pytanie - czy da się cokolwiek zrobić? Przecież próbowaliśmy już wszystkiego! A jeśli tak, jak to zrobić?

Przede wszyskim, trzeba zdac sobie sprawę, że żeby pokonać problem nie można skupić się na tym, by za każdym razem zatrzymać konia, ale na tym, raz na zawsze zwalczyć przyczyny, które go powodują. Większość jeździeckich problemów to skutki. Aby je zeliminować, należy zeliminować ich przyczyny.

To tak jak z alergią. Wyobraź sobie, że jesteś uczulony na trawę i każdego lata "drapią Cię" oczy. Co roku lekarz przepisuje Ci syrop i mimo, że na chwilę to pomaga, następnego lata wszystko zacznie się od nowa. Za to gdyby lekarz przepisał szczepionkę odczulającą, zniszczyłby alergię raz na zawsze. 

Wróćmy jednak do jeździectwa i zastanówmy się, jakie mogą być przyczyny gnania u koni:

1. ból/niewygoda 
2. strach
3. pełno energii
4. błąd jeźdźca

Następnym krokiem będzie określenie, który z nich jest przyczyną u Twojego konia. Oto dziesięć rad, które pomogą Ci w tym:

1. Skontaktuj się z weterynarzem.
Koń może gnać z bólu, a ból może być skutkiem choroby.

2. Sprawdź dopasowanie sprzętu
Uwierające siodło może powodować przyspieszanie, ale również wsponanie się, czy brykanie konia. 

3. Poobserwuj... 
...Twojego konia pod innymi jeźdźcami. Jeśli nie tylko Ty masz taki problem, znaczy że błąd nie leży w Tobie.4. I jeszcze raz poobserwuj...
Poproś kogoś o nagranie Twojej jazdy i poobserwuj zachowanie Twojego konia pod siodłem. Czy ma on oznaki strachu t.j. "wywrócone białka"? Czy kuli uszy? 

Zauważ również, kiedy Twój koń zaczyna gnać (widzi przeszkodę, jedziecie w teren itp.). To może pomóc Ci w określeniu, czego Twój koń się boi. 

5. Poproś trenera o ...
ocenienie, czy się spinasz. (szerzej wspomnę o tym pod koniec postu). 

6. Sprawdź, czy koń ma odpowiednią ilość ruchu
Gdyż jej brak moze powodować tego typu zachowania. 

A co zrobić, gdy koń zacznie już gnać?

1. Najpierw rozluźnij się 
Wdech...wydech...wdech...wydech...

Pamiętaj o tym punkcie, nie bez przyczyny pojawił się 
on jako pierwszy. Ponieważ, jeśli jesteś spięty:
- koń nie będzie Cię słuchał
- upewnisz konia w strachu
- spowodujesz jego niewygodę (przyczyna gnania)2. Nie ciągnij za wodze
Wiem, że to naturalny odruch, ale widziałam już setki koni galopujących z otwartymi od bólu pyskami. Jeśli więc chcesz konia zatrzymać, nie ciągnij go. W żadnym razie go nie ciągnij. 

3. Zacznij spowalniać konia dosiadem
Żeby to zrobic, musisz wyobrazić sobie, że jedziesz wolniej niż w rzeczywistości. Twój kon gna, a Ty wyobraź sobie, że jedziesz wolnym galopem. 

4. Wjeżdżanie na koło (+ o tym, że nie zawsze warto)
Gdy koń nam przyspiesza i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zatrzyma się, musimy wyjechać na koło. Spowoduje to, że zwierzę mimowonie zwolni. Radze jednak korzystać z tego dopiero w ostateczności. 

5. Skierowanie energii konia...
Zamiast wyjechać na koło, można spróbować zmienić kierunek jazdy i sprawić, by koń zaczął galopować na złą nogę (co w ujeżdżeniu nazywa się kontrgalopem i jest konkursową figurą). Koniu na złą nogę galopuje się ciężej i przez to wolniej. Ale tu, podobnie jak w powyższym przypadku, metoda nie jest idealna i jest swojego rodzaju ... deską ratunku. 

Drobna uwaga a propos kontrgalopu

Kiedyś usłyszałam takie zdanie (autorem był początkujący jeździec): "...nie wolno galopować na złą nogę, bo koń się wtedy może przewrócić". To nie jest prawda. Galop na złą nogę to tzw. kontrgalop, figura wyższych klas ujeżdżeniowych. Tak jak na poniższym filmiku:I w żadnym razie nie jest dla konia szkodliwa.

Malwina

powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron