niedziela, 27 listopada 2016

"Auć!" czyli coś o koniach agresywnych część 2


Zobacz: pierwszą część posta

Zdecydowana większość koni jest agresywna nie ze swojej złośliwości, ale ze zwyczajnego strachu. Wyobraźmy sobie taką sytuację: wchodzimy do boksu konia, naruszając przy tym jego strefę komfortu (Tobie też nie spodobałoby się, gdyby ktoś wszedł do Twojego domu bez zapowiedzi i wyraźnej zgody). Następnie osaczamy go i klepiemy (o zgrozo!) w szyję lub w łeb. Koń zaczyna się niepokoić, ale w związku z tym, że nie może uciec - chwyta się ostatniej deski ratunku, jakiej są jego zęby (ewentualnie kopyta). 

Po czym poznać, że to strach, a nie dominacja

Trzeba zdać się głównie na wyczucie. Co mogę poradzić?

1. Więc po pierwsze: poszukaj oznak strachu. "Wywrócone" białka, drżące ciało, czy nadmierne pocenie się, mogą o nim świadczyć.

2. Po drugie, przypomnij sobie, co wiesz o tym koniu. Czy jest dominujący, czy może uległy? A jak zachowuje się przy Tobie, ale w innych miejscach? A jak przy innych jeźdźcach?

3. Kiedy koń to robi - jeśli wtedy, gdy go dominujesz (nieświadomie), tzn. każesz mu się przesunąć, karcisz go...Jeśli tak, to nie strach, lecz chęć bycia przywódcą. 

Jak pracować z koniem, który się boi?

1. Spokój

Ktoś z Waszej dwójki zawsze powinien pozostać "przy zdrowych zmysłach". Oddychaj, rozluźnij się i nie trać pewności siebie.
rada sprawdzająca się przede wszystkim, jeśli koń boi się czegoś innego niż Ciebie

2. Zostaw konia w spokoju

Zrób krok do tyłu. Tutaj właśnie wyraźnie widać różnicę pomiędzy traktowaniem konia dominującego i bojącego się. Przy koniu dominującym powinieneś zachowywać się pewnie i energicznie, a przy koniu strachliwym najlepiej odpuścić. Krok do tyłu da mu pewność, że nie zamierzasz go atakować. Spuść wzrok i poczekaj, aż sam do Ciebie podejdzie. 
rada sprawdzająca się jeśli koń boi się Twojego zachowania 

Jak pracować z dominującymi końmi - z uwago na to, że niedawno pisałam o tym na blogu, właśnie tam Was przekierowywuję. Z drugiej strony, w tym samym poście pisałam również o pracy ze strachliwymi zwierzętami, teraz jednak "ugryzłam" temat z innej strony. 

A na końcu tego postu, zgodnie z obietnicą, pokazuję filmik dotyczący odczulania. Miłego oglądania, 
Malwina

Ps. Ostatnio na stronie galopuję, opublikowałam wpis o tym, jak lepiej wypaść na zawodach. Tych, których pytanie ciekawi lub zadręcza, serdecznie zapraszam do lektury. 
powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron