wtorek, 20 września 2016

Jak poprawić ruch konia - część 2, czyli kłus (i galop)

Jak poprawić ruch konia?


Pisałam już o tym co nieco w ostatnim poście, dlatego nie zamierzam, się powtarzać. Tym razem skupimy się na kolejnym aspekcie tematu, czyli prawidłowym kłusie. Nie muszę Wam chyba tłumaczyć, jak ważny on jest w całej jeździeckiej pracy i jak bardzo wpływa na nasze noty na zawodach. 
Tak samo jak w stępie, w kłusie za cały ruch odpowiadają końskie zadnie kończyny. Tym razem kolejność ich stawiania jest jednak nieco inna i nie mamy tego komfortu, że każda nogę zwierzęcia "czujemy" oddzielnie. Bo w kłusie przy każdym kroku stawiana jest jedna przednia i jedna zadnia noga równocześnie. A to znaczy, że ... łydki powinniśmy dawać cały czas.

Są one jednak dość specyficzne. W stępie, gdy dajemy je naprzemiennie, tak jakby szturchamy nimi konia. Za to w kłusie ruszają się one zupełnie inaczej - możecie ładnie zaobserwować to w poniższym filmiku:Jakie można wyciągnąć wnioski dotyczące pracy łydek w kłusie?
1. Łydki pracują DOSŁOWNIE przez cały czas
2. Łydki nie cisną, nie kopią, nie szturchają, ale robią TEN
specyficzny ruch trochę przypominający łaskotanie
3. Łydki to łydki, a nie pięty

Żeby osiągnąć taką ich pracę, trzeba mieć dobry i niezależny dosiad. Poza tym, nasze nogi nie mogą "latać" (zob. też. II część postu). 

Jak osiągnąć niezależność łydek?

Najważniejsze są regularne ćwiczenia. Musimy podczas nich 
stuprocentowo skupić się na swoim swoim ciele i wykonywać łydkami najpierw proste, następnie coraz trudniejsze, oddzielne ruchy. 

Ważne jest też to, że musimy tak jakby zapomnieć o innej czynności, którą w danym momencie robicimy. Tzn. przestać myśleć np. o anglizowaniu, a stuprocentowo skupić się na łydkach. Na początku będziemy co pewien czas zapominać o tej drugiej czynności, ale jak to się mówi:

Praktyka czyni mistrza...

I już po pewnym czasie zobaczymy wyraźną poprawę. 

A jak sprawa wygląda w przypadku galopu?

Tak, wiem, miał być o tym osobny post. Końcowo zdecydowałam jednak, że zajmę się galopem już teraz.

Galop jest chodem w którym kończyny stawiane są dość specyficznie. A mianowicie w takiej kolejności:
1. Zewnętrzna tylna 
2. Wewnętrzna tylna i zewnętrzna przednia
3. Zawieszenie (czyli koń odrywa wszystkie nogi od podłoża, tzw. faza lotu)
4. Wewnętrzna przednia 

Łydkę, a właściwie łydki, powinno dawać się dawać co fulee, tak by koń otrzymywał od nas "kopa energetycznego" na każdy następny segment galopu.

Jeśli macie jakiś wątpliwości - piszcie w komentarzach, 
Malwina
powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron