piątek, 21 lipca 2017

Jeźdźcu - pokory!


Pokora nie jest fajna. Bycie pokornym nie jest fajne. Za to ... skuteczne. Wiadomo - łatwo zwalać winę na konia, instruktora, stajnię lub pogodę. Łatwo znajdować wymówki i łatwo tłumaczyć, czemu coś nie wychodzi. Pytanie brzmi - po co? Co Ci da fakt, że cały glob pozna ckliwą historię zakończenia Twojej jeździeckiej kariery? Nie sprawi to przecież, że nagle zaczniesz lepiej jeździć. 

W tym poście nie zamierzam przeczyć temu, o czym pisałam niedawno (skup się na tym, co idzie Ci dobrze). 

Bardzo ważne jest to, byś znalazł w jeździectwie złoty środek. Nie możesz użalać się nad tym, że nic Ci nie wychodzi, ani też wpadać w samozachwyt. 

Musisz zdawać sobie sprawę ze swoich ograniczeń, ale równocześnie być pewnym siebie, tak by koń wyczuwał w Tobie autorytet. 

O co mi więc chodzi i czemu niepokorność jest zła?Jak pisałam wyżej, trzeba być pewnym siebie, ale przekonanym, że coś jednak może "nie wypalić". Niemniej jednak, nie można wpaść w przekonanie, że wszystko się nam należy. Czemu? Otóż wyobraźmy sobie taką sytuację: 

Na koniu jedzie osoba, która jest pewna siebie, ale jednocześnie (mimo, że nie daje tego po sobie poznać) zdaje sobie sprawę, że coś może jej nie wyjść. Faktycznie, nie wychodzi jej to. Jak reaguje? Wzruszeniem ramion, lekkim uśmiechem. Daje pomoce od początku. 

Sytuacja przeciwna. Jeździec jest przekonany o swojej wartości aż za bardzo. Wszystko pięknie, tylko że koń się nie posłuchał (nawet najlepszym się zdarza). Reakcja jeźdźca? Złość, zdziwienie. Jak ta "złośliwa szkapa" mogła się go nie posłuchać? Zalety pokory:

1. Na niepowodzenie reagujesz spokojnie. Błąd w przejeździe? Ok, stało się - zawsze  można zacząć szereg od nowa. 

2. Widzisz siebie takim, jakim jesteś, przez co na zawodach nie ma  negatywnego zaskoczenia.

3. Wiesz, co w jeździectwie sprawia Ci problem, a co robisz dobrze - a to pomoże Ci w odpowiednim "wyważeniu" proporcji treningu :)

4. Nie zaczynasz myśleć o sobie jako o kimś lepszym od konia i nie zaczynasz z nim "walczyć". 

Mała podpowiedź: jazda konna to porozumienie.Malwina

Ps. Jako jeźdźcowi, nie wolno Ci spocząć na laurach. Rozwijać musisz się przez cały czas - a podczas treningów dawać 100% (nieważne, czy skupisz się na szkoleniu czegoś, w czym jesteś dobry, czy wręcz przeciwnie) - jeśli to zrobisz, niezależnie od wszystkiego osiągniesz sukces

powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron