niedziela, 6 listopada 2016

Jak rozluźnić konia z siodła?Jak rozluźnić konia?

Rozluźnienie konia to jeden z ważniejszych elementów jazdy. Tylko w takim stanie zwierze może pracować efektywnie i nie przeciążając się. Rozluźnienie jest kluczem do innych elementów jazdy takich jak prawidłowy kontakt, wyprostowanie, czy nawet zebranie. Ponadto, koń sztywny jest niezbyt przyjemny w dosiadaniu, strasznie wybijający. A w takim stanie trudno o dobrą pracę. 

Jak je osiągnąć?

Na początku upewnij się, że siedzisz w siodle prosto - nie garbisz się, ani nie przekrzywiasz w żadną ze stron. Czemu to jest takie ważne? Może to spawiać niewygodę, czyli dyskomfort zwierzęcia, a to z kolei prowadzi do napięcia mięśni. 

Zwróć również uwagę na kontakt: powinien być on miękki i delikatny

Nie popychaj również konia biodrami, gdyż spowoduje to jego dyskomfort. Pilnuj, żeby Twoje ciało szło razem z ciałem konia, w żadnym razie nie szybciej, ani nie wolniej. 

Następnie samemu się rozluźnij. Bierz głębokie, angażujące przeponę oddechy i staraj się nie przeszkadzać zwierzęciu. 

Łydkami staraj się łaskotać boki konia. O sposobie ich używania dużo pisałam w poście o poprawie jakości stępa oraz o poprawie jakości kłusu i galopu

Najważniejsze w całym procesie jest nieprzeszkadzanie. Rozluźnij się, nie szarp konia za pysk, pilnuj tempa oraz pozwól zwierzęciu zrobić całą resztę. 

Jak nad nim popracowac z ziemi?


1. Steching, czyli ćwiczenia rozciągające. Przykładowo za pomocą smakołyka starasz się poprosić konia o wygięcie szyji w lewo lub prawo. 


Na powyższym filmiku pokazane jest pare technik. Co prawda dokument jest po angielsku, ale został wykonany bardzo obrazowo i myślę, że może pomóc komuś zainteresowanego tą formą ćwiczeń. 

2. Masaż 


3. Praca na lonży w wolnym, niespiesznym tempie

Po paru kołach tak przejechanych, koń powinien obniżyć szyję, zacząć kołysać ogonem oraz sprawiać wrażenie ogólne rozluźnionego. 


Pozdrawiam, 
Malwina
powered by Typeform
Powered by Jasper Roberts - Blog
Powered by Jasper Roberts - Blog
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron