niedziela, 30 października 2016

Ćwiczenia, które w krótkim czasie poprawią Twój dosiad
Ćwiczenia, które w krótkim czasie poprawią Twój dosiad

Czasem jazda konna nie idzie nam tak, jakbyśmy tego chcieli. Wiemy, jak wykonać daną figurę jeździecką, ale nasze ciało "nie pozwla" nam na zrobienie jej. Nie umiemy odpowiednio rozciągnąć pachwin, ani ułożyć nóg. Jest to strasznie frustrujące, ale taka prawda - w jeździectwie jednym z większych ograniczeń jest nasze ciało. 

Wściekanie się, ani złoszczenie nie zmieni jednak niczego. Kluczem do sukcesu są ... tak, tak, ćwiczenia fizyczne. 

Można jeździć na koniu latami, ale nie używać tych mięśni, co trzeba i praktycznie nie rozwijać się. Można za to regularnie wykonywać serię ćwiczeń i w krótkim czasie znacząco poprawić swoja jazdę. 

1. Jazda bez strzemion

Jazda bez strzemion poprawia równowagę, dosiad oraz wzmacnia mięśnie (przede wszystkim nóg). 

Wbrew pozorom, bez strzemion nie jeździ się tylko na lonży. Ja swoje treningi dość często w całości przeprowadzam na oklep - nie zapominając przy tym o elementach takich jak anglezowanie, półsiad czy skoki. Są to ćwiczenia bardzo męczące, ale niesamowicie rozwijają i już po dwóch takich jazdach można zauważać wyraźne postępy. Dla kogo to?

Dla każdego, kto jeździ konno. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że masz dobry dosiad, ale to jazda bez strzemion pokaże Ci wszystkie Twoje niedoskonałości. Jest bardzo pomocna dla osób, które mają problemy z kłusem ćwiczebnym i równowagą. 

Ale szczerze mówiąc, uważam że każdy - nawet najlepszy - powinien regularnie ćwiczyć bez strzemion. Dobry jeździec to taki, który w każdych warunkach - z siodłem, czy bez i na każdym koniu będzie jeździł dobrze. To właśnie jest sztuka. 

2. Półsiad arabski

To ćwiczenie wykonuje się zdecydowanie ze strzemionami. Polega ono na tym, że jeździec dosłownie staje w strzemionach, nie podtrzymując się przy tym. Można łatwo pomylić go z półsiadem - różnica pomiędzy nimi jest taka, że przy półsiadzie arabskim nogi są wyprostowane, a ciało nie może być pochylone. 

Jest to genialne ćwiczenie na równowagę, a także na mięśnie nóg. Na początku można zacząć je w stój, a następnie spróbować wykonywać w stępie i kłusie. 

3. Jazda w stylu damskim

W dużym skrócie polega ona na tym, że jeździ się z obiema nogami przerzuconymi na jedną stronę. Poprawia ona równowagę i jest bardzo fajnym "przełamaniem" rutynowych treningów.

Wbrew pozorom, w stylu damskim można również kłusować, galopować, a nawet i skakać, co widać na poniższym filmiku. 4. Skoki

Jeźdźcy ujeżdżeniowi często na skoki patrzą wilkiem. "Jestem ujeżdżeniowcem więc na treningach muszę cały czas chodzić w kółko" - to bardzo często spotykany sposób myślenia. Tak naprawdę, skoki bardzo dużo dają.

Przede wszystkim, urozmaicają nam codzienną jazdę - jest to bardzo dobre zarówno dla nas, jak i dla "znudzonego ciągłym kręceniem się" konia. 

Skoki poprawiają naszą równowagę oraz wyrabiają wyczucie, czyli zdolność do szybkiego oceniania sytuacji. 

Podczas skoków nieustannie ćwiczy się elementy ujeżdżenia - każdy łuk testuje nasze umiejętności wyginania konia, a najazd to czas, w którym mamy pełne pole do popisu naszym ustawianiem konia na pomoce. 

To bardzo ważne, żeby ćwiczyć poznawane (ujeżdżeniowe) umiejętności w innych okolicznościach. 


A Wy jak ćwiczycie Wasz dosiad?
Malwina

powered by Typeform
Powered by Jasper Roberts - Blog
Powered by Jasper Roberts - Blog
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron