piątek, 9 lutego 2018

Oficerki - czy to prawda, że ulepszają jazdę?


Bardzo lubię przysłuchiwać się rozmowom początkujących jeźdźców na temat oficerek. Ogólnie lubię podłuchiwać, to inna sprawa, ale temat oficerek należy do jednych z moich ulubionych. Na pewno w wielu publikacjach czy szkoleniach słyszeliście, że są one niezbędne do poprawnej jazdy, bo w zwykłych czapsach noga nie jest w stanie układać się poprawnie. 

Stąd rodzi się wiele prawd i mitów, ze zdecydowaną większością mitów. Część jeźdźców uważa, że oficerki to zwykłe buty i nie kupuje ich wcale ("ach, te chwyty marketingowe"), część zaopartuje się w cały tuzin - tak na każdą okazję - myśląc, że dzięki temu staną się dobrymi jeźdźcami. 

Na tytułowe pytanie: "czy oficerki ulepszają jazdę" mogłabym odpowiedzieć jednym jedynym zdaniem. Oficerki sprawiają, że dobrym jeźdźcom jeździ się łatwiej i lepiej, a u początkujących mogą wykształcać złe nawyki. 

O co chodzi? O oficerkach należy wiedzieć dwie rzeczy:

1. Oficerki dostosowują się do nogi jeźdźca

Oznacza to, że oficerek nie można pożyczać, podobnie jak nie pożycza się szczoteczek do zębów czy skarpetek. Tak jak pióro układa się pod rękę, która nim pisze, tak oficerki układają się pod nogę, która w nich jeździ.

Z czysto praktycznego punkt widzenia, początkujący jeźdźcy nie jeżdżą w oficerkach. Ich nogi nie są jeszcze ułożone w odpowiednich pozycjach, więc oficerka (która "utrwala" pozycję nogi), mogłaby więcej zaszkodzić, niż pomóc. 

2. Z drugiej strony...

Z drugiej strony, jeżeli jako zaawansowany jeździec włożysz nogę w oficerkę, już od pierwszej chwili poczujesz, że uniemożliwia Ci ona trzymanie łydki w niewłaściwej postaci. Po prostu noga od razu układa Ci się... idealnie. 

To właśnie przez to zaleca się, by doświadczeni jeźdźcy używali oficerek, bo dzięki temu będzie im zwyczajnie prościej. 

Nie oznacza to jednak, że osoba jeżdżąca w czapsach jeździ gorzej od osoby jeżdżącej w oficerkach. Jeżeli jest możliwość korzystania z oficerek - to czemu z nich nie korzystać? Ale jeżeli nie ma takiej możliwości - to czym się przejmować? 

Malwina
powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron