poniedziałek, 23 października 2017

Jak ocenić dosiad - czy jesteś dobrym jeźdźcem?


Czym charaktryzuje się dobry jeździec? Nie tak dawno zamieściłam wpis w którym tłumaczyłam co jest najważniejsze w jeździectwie, a jeszcze kiedy indziej skupiałam się na bardziej "psychicznych" aspektach dobrego dżokeja - pięciu rzeczach bez których nie ma porządnego "horse ridera". Tym razem chciałabym jednak spojrzeć na to z zupełnie innej perspektywy, a mianowicie pokazać Wam jak dobrego jeźdźca ocenia się w ujeżdżeniu. Coś na kształt tego, co pisałam o rozpoznawaniu dobrych koni ujeżdżeniowych

Kolejność punktów jest losowa, w żadnym razie nie idę "od najważniejszego do najmniej ważnego". Ważne to, moi drodzy, jest wszystko :). 

1. Ułożenie w miednicy

Pierwsze na co patrzę ocenianiając jakość dosiadu jeźdźca jest jego ułożenie miednicy. Kości kulszowe powinny skierowane być pionowo w dół, a linia przedłużająca kręgosłup jeźdźca powinna być prostopadła do podłoża. 

Takie ułożenie miednicy jest zupełną podstawą do prawidłowego oddziaływania na konia, a więc jest zupełną podstawą. 

2. Ułożenie nóg i długość strzemion

Patrzę przde wszytskim na to czy zachowane jest prawidłowe oparcie w strzemionach (patrz: poprzedni post) oraz na ułożenie ud. Podręcznikowo gdyby wzdłuż uda poprowadzić linię prostą, spadałaby ona na ziemię pod kątem 45 stopni. 3. Otwarcie miednicy

Patrzę na to czy jeździec ma otwarte stawy, czy nie jest cały "pokurczony" w kluczowych zgięciach, czy jego biodra skierowane są do wewnątrz. 

4. Ułożenie rąk

Łokcie nie powinny być wyprostowane; dłonie za to powinny być skierowane kciukiem do góry. 

5. Podążanie za ruchem konia

Nie jest to coś co wiadać na zdjęciu, ale nie muszę chyba mówić jak ważne jest podążanie za ruchem konia. 

6. Rozluźnienie

Każdy człowiek ma w swoim ciele mięśnie, które są bardziej napięte. Co ciekawe, jedno spięcie pociąga za sobą inne. Jeżeli obserwując u siebie brak rozluźnienia pewnej partii ciała nie możesz go usunąć, zastanów się czy nie wynika ono z napięcia innej części. 

Malwina


powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron