czwartek, 13 października 2016

Czego nikt nie powie Ci o galopie

galop

Galop wydaje się dość prostym chodem, wg. wielu osób jego jedyna trudność to ... szybkość. Ci co mają z wyższym chodem więcej doczynienia, zdają sobie jednak sprawę z ilości problemów, na które można napotkać. A to koń zagalopuje na złą nogę, a to wejdzie w czterotakt, jeszcze potem zacznie gnać ... takich sytuacji możnaby wymieniać tysiące i to właśnie one są tematem tego postu. Jeśli chcesz zobaczyć, jak poprawić ruch konia w galopie, zajrzyj tutaj.

Czemu prawidłowy galop jest tak ważny?

1. Poprawny, trzytaktowy galop na dobrą nogę jest bazą do skoków. Bez niego ani rusz!

2. Na wszelkiego rodzaju zawodach/odznakach galop jest po prostu niezbędy. Przez jego "niedoszlifowanie" można stracić sporo punktów.

3. Bez dobrego galopu nie ma lotnych, piruetów, kontrgalopów
i innego rodzaju figur. 


4. Taki galop jest wygodniejszy - i dla konia i dla siedzącego na nim jeźdźca.


1. Zła noga

Bardzo wielu jeźdźców skarży się na konie, które galopują na złą nogę. Tak naprawdę, nie jest to ich wina. Problem naprawdę często wynika z niepoprawnego użycia naszych pomocy podczas zagalopowania. 

Mianowicie powinny one wyglądać tak: zewnętrzną łydkę przesuwamy o około 10 cm za popręg (to jest bardzo ważne, bo informuje konia o tym, że ten musi  w danym momencie "wyrzucić" zadnią zewnętrzną nogę), dajemy sygnał popędzający wewnętrzną łydką i napinamy zewnętrzną wodzę. Tak, właśnie zewnętrzną. To ona uniemożliwia koniu zagalopowanie na złą nogę. 

2. Czterotakt

Galop powinien mieć trzy takty (patrz tutajNiejednokrotnie często konie wpadają w tzw. czterotakt. Jest to dość błąd, który negatywnie wpływa na jakość i efektywność galopu.

Żeby sobie z nim radzić, przede wszystkim radzę pilnować tempa. I tu odsyłam znowu na mój wcześniejszy post

Bardzo ważne jest również pilnowanie aktywności zadu zwierzaka. Koniem które mają z tym większe problemy można zachęcać do zaangażowania łaskocząc tylne nogi końcówką bata ujeżdżeniowego. Tą samą funkcję mogą pełnić również łydki - które zamiast cisnąć, czy kopać właśnie łaskoczą boki. 

3. Koń nie chce zagalopować

Nie ma jednej recepty na to, by koń zagalopwał, bo każdy powód dla którego nie zmienia nam chodu może być inny. Przede wszytstki  pamiętajmy o tym, żeby nie przeszkadzać koniu. 

Niezwykle często jeźdźcy mają szkodliwy nawyk ciągnięcia za wodze przy zagalopowaniu. Uniemożliwia mu to zrobienie obszerniejszego ruchu i wstrzymuje go to. 

Ale również inna skrajność - puszczanie wodzy tak, by te zwisały, jest zła. Pisałam coś o tym w poście o skokach

Inną przyczyną jest anglezowanie podczas zagalopowania. Naprawdę łatwiej będzie Ci zrobić przejście w ćwiczebnym!

A może nie przesuwasz zewnętrznej łydki do tyłu? Niektóre konie są na to dość wrażliwe.


4. Postawa w galopie

Obserwując jeźdźców, którzy galopują wyróżniłam parę ich błędnych, lecz niezwykle częstch postaw. A oto i one:

* pochylanie się od przodu 

Jest ono niezwykle częste (szczególnie przy zagalopwaniu), jednakże bardziej szkodzi  niź pomaga. Powoduje ona zaburzenie ruchu konia - czyli po prostu pochylając się sprawiamy, że koniu jest niewygodnie, a czesto też uniemożliwiamy mu poprawny galop. 

* wypuchanie konia biodrami do przodu

Wypychanie konia jest złe. I to takie "złe" przez duże "Z". Jeśli Ty też tak robisz, wyobraź sobie, że jedziesz na rowerze. Jak zachowałby się rower, gdybyś chciał przyspieszyć, popychając go biodrami (załóżmy, że by jechał)? Pomyśl, zanim następnym razem zaczniesz na siłę wpędzać konia w galop. 

A jaka jest poprawna postawa?

W galopie powinno się siedzieć prosto. Mój były trener kiedyś stwierdził: "Po prostu galopuj. Rozluźnij się i zachowuj się tak, jakby Cię nie było." Święte słowa. Poddaj się ruchowi konia, pozwól by ten podrzucał Cię miękko i nie "ingeruj" w niego biodrami. Od tego masz łydki. 


Mam nadzieję, że pomogłam Wam. 
Jak zawsze z chęcią czekam na Wasze komentarze, 
Malwina
powered by Typeform
Powered by Jasper Roberts - Blog
Powered by Jasper Roberts - Blog
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron