sobota, 18 marca 2017

Poprawianie jakości chodów - część 1 czyli po czym poznać dobrze ruszającego się konia


Nie muszę chyba mówić jak ważne w ujeżdżeniu jest to, żeby koń się dobrze poruszał. Dobrze poruszał... tylko co ten misterny zwrot oznacza? 

Umiejętność oceniania tego, czy dany koń porusza się dobrze, czy też wręcz przeciwnie, jest bardzo ważna. To dzięki niej możemy dowiedzieć się co w naszej jeździe poprawić, a patrząc na byle jakie zwierzę z gatunku equus jesteśmy w stanie stwierdzić, czego "jest ono warte" (w kryteriach stricte ujeżdżeniowych). Innymi słowy, tylko wiedząc co jest ważne będziemy mogli zabrać się za poprawianie jakości chodów, czym niebawem się zajmiemy. 

Jako początkujący jeździec nigdy nie byłam w stanie zrozumieć, czemu nad jednym koniem zachywycano się, a drugiego (i zdającego się młodej Malwince podobnego) nie zaszczycało się nawet krótkim spojrzeniem. 

Umiejętność oceniania ruchu konia przychodzi z czasem i doświadczeniem, jednakże zanim się ją nabędzie, trzeba posiąść pewne podstawy. 

1.  Praca zadnich nóg

To jest jeden z ważniejszych elementów. Tylne nogi powinny pracować energicznie, tak by całokształt zwany koniem nie zdawał się wyglądać jak zmęczony wielbłąd na Saharze. 


Do czegoś takiego nie dążymy! Koń nie może powłóczyć nogami, ani się "wlec". 
Praca tylnych nóg oraz energiczność chodu nie zależą od jego tempa, zresztą pisałam już o tym w ramach postu o tym, jak wykonywać dobre przejścia


Żeby zobaczyć o co mi chodzi, możecie na YT poszukać filmików przedstawiających zawody ujeżdżeniowe klasy L oraz GP. Jednym z ważniejszych elemntów, który będzie odróżniać te dwa przejazdy, to będzie właśnia praca tylnych nóg. 

Na pewno zauważycie, że bardziej wyszkolone konie odbijają się od podłoża lekko, ich tylne nogi mocno zginają sie, a całokształt wygląda nieco jak taniec. 

2. Grzbiet

Grzbiet to takie lustro. To na nim widać czy dobrze pracuje zad i czy dobrze pracuje wędzidło. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczę. 

Jak pewnie wiecie, grzbiet z jednej strony jest zakończony zadem, a z drugiej strony szyją. Jeśli zadnie nogi pracują energicznie, mocno odpuszają się od podłoża, sprawiają że zad się obniża. 

Wyobraźcie się sobie, że od zadu aż do uszu, po lini kręgosłupa biegnie pewna linka. Ktoś po prostu założył swojemy biednemu kopytnemu takie bardzo długie podogonie. 

Jeśli zad się obniży, a ta linka będzie mocno napięta, grzbiet konia się zaokrągli (linka go pociagnie). W efekcie szyja konia też się zacznie zaokrąglać. Jeśli za to nie będziemy działać poprawnie zadem, grzbiet się nie zaokrągli (bo linka go nie pociągnie). 

A co z wędzidłem? Jeśli mocno będziemy szarpać za wodze, to konia zacznie boleć. W efekcie zadrze on głowę do góry. "Linka" pociągnie za sobą kręgosłup i sprawi, że stanie się on wklęsły.  

Wszystkim, którzy mają wątpliwości, napiszę jeszcze raz: grzbiet ma być zaokrąglony. 3. Szyja

a) Szyja nie jest wyznacznikiem dobrej pracy, ale jej efektem. 
b) jeśli masz jakieś wątpliwości, patrz punkt a)

Jeśli jednak widzisz konia, który ucieka od wędzidła, którego szyja jest "złamana" lub na siłę ściągnięta tak, by pysk dotykał klatki piersiowej, wiedz że nie jest to dobrą pracą. 

4. Elementy piramidy szkoleniowej - przynajmniej te pierwsze powinny być bezwzględnie zachowane

Żeby ocenić ruch konia pod tym kątem, odpowiedz na poniższe pytania:

a) czy koń gubi rytm?

b) czy koń jest rozluźniony? Spokojnie macha ogonem, nie wykazuje oznak stresu? Czy porusza się "miękko", płynnie i mimo energiczności nie tak, jakgdyby gdzieś się spieszył?

c)czy jego koła wyglądają jak koła? Czy na zakrętach wpisuje się w nie? Czy umie prosto poruszać się na lini prostej (czy też krzywo na lini krzywej)?

d) czy nie broni się przed wędzidłem? Wodze nie ciągną go, ani nie zwisają luźno?

Wygląda na to, że to tyle. Jeśli macie jakieś pytanie lub inne kryteria wg. których oceniaice sposoby poruszania się konia, śmiało piszcie :). 
Malwina

Ps. Wiecie, że to już 50 post na moim blogu? 


powered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron