Śniegi zeszły, mrozy puściły: słowem wiosna nadchodzi, a wraz z nią sezon intensywnych treningów. Dzisiaj przychodzę do Was z zestawem ćwiczeń, które możecie wykonać ze swoim kopytnym. Od razu oznajmiam, że nie są one łatwe. Zgodnie z moją filozofią (a ściślej rzecz biorąc filozofią mojej trenerki, która nieszczęśliwym trafem spłynęła i na mnie - ta filozofia, nie trenerka), dopiero wykonując coś trudnego, z czym ma się problemy, rozwijamy się.
Jakiś czas temu pisałam o sekretach udanych przejść. Dodałabym jeszcze, że ostatnim z nich są regularne ćwiczenia. Właśnie je prezentuję w tym poście.
Korzyści z tych ćwiczeń:
Przede wszystkim, nauczysz się wykonywać płynne przejścia, a także poćwiczysz rysunek kół. Poza tym, sprawisz, że koń stanie się bardziej uważny na pomoce. Będzie to również wstępny krok do zaanagażowania zadu zwierzaka, ponieważ ćwiczenia, które zaproponuję poniżej rozwiną mięśnie tylnych kończyn czworonożnego. Więcej o zaletach wykonywania częstych przejść (których w ponizszych ćwiczeniach będzie pełno), znajdziecie tutaj
TADAM!
Na czworoboku, w punkcie C wyjedź na koło (jeśli nie jeździsz na ujeżdżalni "politerowanej", wyjedź po prostu na koło o średnicy 20m), tak jak na rysunku poniżej.
Wersja EASY nr. 1, czyli łatwa
Pół koła (od litery X do litery C) przejedź kłusem, a drugie pół koła (od liery C do litery X) przejedź galopem. Powtórz wielokrotnie.
Wersja EASY nr. 2, czyli łatwa
Pół koła (od litery X do litery C) przejedź kłusem skróconym, drugie pół koła wyciagniętym. No i to też powtórz wielokrotnie (wszystkie ćwiczenia, które proponuję, wykonuj wielokrotnie).
Wersja EASY nr. 3, czyli łatwa
Jedną czwartą koła przejedź stępem, trzy czwarte kłusem.
Wersja MEDIUM, czyli średnia
Jedną czwartą koła przejedź stępem, kolejną jedną czwartą kłusem skróconym, następną jedną czwartą kłusem wyciągniętym, a ostatnią jedną czwartą galopem.
WERSJA HARD, czyli trudna
Jedną czwartą koła przejedź stępem, kolejną galopem, kolejną znów stępem, a ostatnią po raz kolejny galopem. Jeśli będzie to zbyt trudne, możesz uprościć do: pół koła galopem i pół koła stępem.
Oczywiście, są to tylko przykłady kombinacji, które możecie wykonywać - w tej kwestii, ogranicza Was tylko wyobraźnia!
Wskazówki co do wykonania ćwiczeń:
1. Prawidłowo koń powinien robić przejście w momencie, gdy Twoje ciało znajduje się na tej samej linii, co litera. Do tego masz dążyć, ale...
3. Jeśli masz problemy z wykonaniem kół lub przejść, zajrzyj do postów: tego i tego.
4. Jeśli wyjeżdżasz koło, nie traktuj go jako całości. Zamiast tego, podziel go na 4 łuki. Przykładowo, gdy jesteś w trakcie jechania koła w A (czyli koła o puktach APXV), podziel go na 4 łuki. Gdy bedziesz w punckie A, koncentruj się tylko na tym, żeby pojechać do punktu P. Gdy będziesz już w P, kontentruj się tylko na dojechaniu do punktu X itp.
5. Pamiętaj o tym, żeby zmienić stronę na którą wykonujesz te koła. Tzn. po pewnym czasie wyjedź na przekątną i zacznij robić koła w pukcie A, zamiast w punkcie C.
6. Jeśli napotkacie się na jakieś problemy, napiszcie w komenatarzach!
Malwina