czwartek, 29 września 2016

Jak traktować konia?

Jak traktować konia?W jeździe konnej aż roi się od skrajności. Jedni jeźdźcy uporczywie tkwią w przekonaniu, że koń to ich niewolnik, niezdolny do samodzielnego myślenia. Inni z kolei są święcie przekonani, że wierzchowca trzeba "zagłaskać". 


Tak naprawdę żadna z tych postaw nie jest dobra. Konia najlepiej traktować jak...swojego ucznia. Innymi słowy, należy być jego nauczycielem. Ale nie byle jakim. Istnieją trzy zasadnicze typy nauczycieli, podobnie jak trzy zasadnicze typy jeźdźców. 

Pierwszy z nich to taki stereotypowy "tyran", który wielokrotnie przedstawiany był w filmach i kreskówkach. Ciągle krzyczy, o wszystko się złości, niczego nie wybacza. 

Jeśli ty też jesteś taki w stosunku do swojego konia, twierdzisz że zwierze powinno wykonywać wszystkie rozkazy - postaw się w jego sytuacji. Albo chociaż spójrz na filmowych uczniów tyrana, którzy względnie się go słuchają, ale tak naprawdę w głębi duszy czekają tylko na okazję, by się go pozbyć! 

Inny rodzaj nauczyciela (i jeźdźca) to taki łagodny, który na wszystko pozwala. Jedzenie na lekcji? Gadanie? Nie ma sprawy. 

Niestety zarówno konie, jak i uczniowie wbrew pozorom wcale nie lubią takich nauczycieli/jeźdźców. Niby wszystko jest świetnie, ale tylko dopóki nikt niczego nie żąda. Bo jak trzeba zacząć pracować, od takiego kogoś wszyscy, konie również, odwracają się plecami. 


Ostatni, trzeci typ, to "normalny". Mówi spokojnym ale pewnym głosem, który podnosi tylko w ostateczności. Wszystko cierpliwie tłumaczy i nie złości się gdy ktoś czegoś nie rozumie. 

Właśnie takim jeźdźcem bądź. Traktuj konia z szacunkiem
i szacunku wymagaj. 

Pozdrawiam, 
Malwina

powered by Typeform
Powered by Jasper Roberts - Blog
Powered by Jasper Roberts - Blog
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron