niedziela, 28 sierpnia 2016

Miękka ręka

Miękka ręka - co ona w rzeczywistości oznacza?

Wielu utalentowanych jeźdźców pisze o miękkiej, elastycznej ręce. Co ona w rzeczywistości oznacza? Jak się ją osiąga? Po czym ją poznać? W tym poście poznacie odpowiedzi na te oraz inne pytania.Miękki kontakt

Miękki kontakt to delikatne połączenie rozluźnionej ręki z pyskiem konia. Taka dłoń, miękko podążając razem z ruchem konia, wysyła pomoce sugerujące, a nie zmuszające. Ważne jest również podkreślenie, że nie "stoi" ona w miejscu, tylko rusza się.

To trochę tak, jak z psią smyczą.
Miękką rękę można porównać do smyczy automatycznej, która nie usztywnia I nie ogranicza psiego ruchu, tylko - wciąż pilnując go - daje mu swobodę.

Jak łatwo możecie się domyślić - miękki kontakt jest dużo wygodniejszy również dla koni. 
Żeby to sobie uzmysłowić, wyobraźcie sobie, że gdy idziecie ktoś trzyma Was za koszulkę. Byłoby Wam dużo wygodniej, gdyby ten ktoś nie trzymał się Was kurczowo, tylko dawał trochę "luzu".

Co jeszcze powoduje miękka ręka?

Między innymi to, że koń jest bardziej posłuszny I rozluźniony.
Poza tym, sygnały miękkiej ręki są bardziej precyzyjne.

Jak wypracować miękką rękę?

Niestety, jeżdżenie w puchowych rękawiczkach nie wystarczy:).

Podstawą do osiągnięcia miękkiej ręki, jest jej prawidłowe ułożenie. 
Nadgarstki powinny być postawione (większy zakres ruchów), a łokcie zgięte (amortyzacja wstrząsów, delikatniejsze pomoce). Za to ręce nie powinny być ani odstawione, ani "przyklejone" do tułowia.

Co dalej?

Musicie pilnować rozluźnienia oraz równowagi (nieopierania się na wodzach), one są kluczami do osiągnięcia miękkiej ręki.

Poza tym, starajcie się nie zmuszać konia do obrania konkretnej pozycji głowy - do tego są łydki I dosiad. Ręce mają tylko łączyć się z pyskiem I w żadnym razie nie odwalać "czarnej roboty".

Warto również pamiętać, że miękkiemu kontaktowi sprzyja niezależność rąk od reszty ciała. 
Można się tego nauczyć wykonując ćwiczenia t.j. klepanie jednej nogi I głaskanie drugiej. 

Rozluźnienie 
+
Równowaga      =      MIĘKKA RĘKA
+
Prawidłowa postawa  
+
Czas

Po czym poznać miękką rękę?
Jeśli Twój koń jest rozluźniony, nie chowa się za wędzidłem, ani też nie opiera się na nim, lekko tylko je przygryzając, a Ty czujesz się tak, jakby Twoje ręce szły razem z nim - możesz przypuszczać, że masz miękką rękę.  Jeśli nie - nie przejmuj się.  Wszystko przyjdzie z CZASEM. 

Serdecznie pozdrawiam, 
Malwinapowered by Typeform
Copyright © 2014 JAK LEPIEJ JEŹDZIĆ KONNO? , Blogger
Wypasiony Katalog Stron